Turystyka wiejska i korzyści z nią związane


Turystyka / wtorek, Sierpień 18th, 2015

Moda na turystykę wiejską trwa. Małe, spokojne miejscowości o rolniczym charakterze są coraz chętniej wybierane jako miejsce na urlop. Dla mieszkańców wielkich miast to praktycznie jedyna szansa na wypoczynek w ciszy i spokoju. Nic dziwnego, że dla „miastowych” wiejskie życie wydaje się świetnym pomysłem na ucieczką od wielkomiejskiego gwaru.


Czego oczekują turyści chcący spędzić urlop na wsi? Oczekują przede wszystkim możliwości wypoczynku na łonie natury, w ciszy i spokoju. Chcą poznać życie wsi, jej tradycję i kulturę. Niemniej jednak oczekują zakwaterowania w domkach letniskowych na odpowiednim poziomie oraz wyżywienia.
Turystyka wiejska najlepiej rozwija się na obszarach o typowo rolniczym charakterze, które wyróżniają się dodatkowo ciekawym krajobrazem oraz czystym powietrzem. Im cenniejszy z ekologicznego punktu widzenia dany obszar, tym większe są jego szanse na promocję wśród turystów. Popularne są tereny zielone oraz wsie leżące nad rzekami lub jeziorami. Popularnością cieszą się również te wsie, które znajdują się na obszarach górskich. Turystyka wiejska to jednak nie tylko wsie o charakterze rolniczym – to też znane i popularne letniska, jakich nie brak na ziemiach polskich.
Turystyka wiejska to nie tylko wypoczynek na świeżym powietrzu. To również wszelkie formy rekreacji. Rekreacja ta może być związana zarówno z pieszymi wędrówkami po okolicy, jak i turystyką zdrowotną, krajoznawczą, kulturową i etniczną.
Turystyka wiejska to szansa dla obszarów wiejskich. Szansa na rozwój gospodarczy i społeczny, szansa na dodatkowe źródło dochodów a przede wszystkim na promocję danego regionu. Turystyka może przynieść mieszkańcom wsi znaczne dochody, które są tym większe, im bardziej atrakcyjne otoczenie danej miejscowości. A wsie mogą być atrakcyjne, dzięki bogatej kulturze i przyrodzie. Co więcej – obszary wiejskie mogą być świetną alternatywą dla popularnych miejscowości wypoczynkowych, w których zazwyczaj jest tłoczno i gwarno.
Ważnym elementem związanym z turystyką wiejską są mieszkańcy wsi. To właśnie możliwość poznania ich codziennego życia jest tak atrakcyjna dla mieszkańców miast. To świetny sposób na rozwój porozumienia między miastem a wsią oraz wykształceniem wzajemnego szacunku pomiędzy tymi grupami. Dla mieszkańców wsi rozwój tej formy turystyki również ma wiele pozytywnych aspektów. Jest nie tylko źródłem dodatkowych dochodów, ale stwarza jednocześnie szansę na rozwój gospodarczy oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *