Odkurzacz centralny – inwestycja warta uwagi


Dom / poniedziałek, Luty 6th, 2017

Odkurzanie to czynność tym bardziej kłopotliwa, im większa jest powierzchnia wymagająca czyszczenia. Ciągłe przenoszenie odkurzacza, przełączanie kabli, zwijanie i rozwijanie węża… Doskonałym wyborem okazuje się być odkurzacz centralny, którego instalację warto zaplanować na etapie projektowania domu. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Dlaczego warto zdecydować się na odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, usprawniające odkurzanie licznych pomieszczeń. Niewątpliwą zaletą jest brak generowania hałasu – jednostka centrala z silnikiem umieszczona jest poza mieszkalną częścią domu (np. w garażu). Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem jest znacznie lepsza jakość powietrza w pomieszczeniach. Bardzo dokładne filtry oraz usuwanie zużytego powietrza poza zabudowę stają w kontrze do tradycyjnego odkurzacza, wyrzucającego część pyłów (niezatrzymanych przez filtr) razem z wydmuchiwanym powietrzem. Alergicy z pewnością nie będą mieli problemu z podjęciem decyzji. Podobnie jak właściciele zwierząt domowych, którzy często muszą usuwać wszechobecną sierść. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość zainstalowania automatycznej szufelki. To nic innego, jak szczelina na poziomie podłoża, zlokalizowana w pomieszczeniach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia.

Jak skonstruowana jest instalacja odkurzacza centralnego?

Jednostka centralna wyposażona w silnik, jest – jak już wspomniano – zlokalizowana w części niemieszkalnej. Jednoczęściowa wersja kompaktowa to silnik z turbiną, separator zanieczyszczeń i zbiornik na nie. Wersja modułowa to silnik w osobnej zabudowie, co umożliwia zwiększenie gabarytów separatora. Przekłada się to bezpośrednio na lepszą filtrację powietrza i większą wydajność systemu. W części centralnej domu rozmieszczone są gniazda ssące, do których podłączane są długie, elastyczne węże. Codzienna eksploatacja takiego systemu sprowadza się do okazyjnego opróżniania pojemnika z zanieczyszczeniami. Całościowy koszt odkurzacza centralnego oscyluje wokół kwoty 4000 – 4500 zł. Taka cena odkurzacza centralnego obejmuje zarówno koszt montażu, jak i zakupu wszystkich elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *