Kreatywne sposoby relaksu


Relaks / środa, Maj 6th, 2015

Po ciężkim dniu pracy, marzymy tylko o jednym – relaksie. Odprężenie jest nam potrzebne do naładowania energii, zwiększenia motywacji, która spada, gdy jesteśmy przemęczeni. Zmęczenie, poza skutkami związanymi z efektywnością pracy, może rzutować również na zdrowie. Bardzo często jest przyczyną bezsenności, napięcia mięśniowego spowodowanego stresem i brakiem relaksu. A to tylko początek tej listy wad chronicznego przemęczenia.


Zarwanie jednej czy dwóch nocy, nie będzie dla zdrowej, dorosłej osoby odczuwalne w mocny sposób. Wystarczy odespać i przez dzień odpocząć. Jednak ważne jest też dbanie o relaks na co dzień. Każdego z nas relaksują inne rzeczy. Dla jednych będzie to książka, dla innych długa kąpiel. To bardzo dobre sposoby relaksu, jednak jeśli są one jedynym sposobem, mogą przestać spełniać swoje zadanie, a do tego nie rozwijają nas. Warto czas relaksu zainwestować podwójnie: w rozwój i odprężenie jednocześnie.
Sposobów na rozwój podczas relaksu, jest kilka. Aktywność fizyczna jest jedną z podstawowych możliwości. Bieganie, pływanie, joga, fitness, aerobic i wiele innych, pomogą rozładować emocje, jednocześnie dodając energii. Wydzielają się wówczas w ciele endorfiny, które poprawiają humor i uszczęśliwiają. Poza tym mamy poczucie, że pokonaliśmy jakąś swoją słabość. To bardzo motywujące, gdy na przykład mieliśmy podły dzień w pracy.
Kolejną możliwością są robótki domowe. Szydełkowanie, pozornie kojarzone ze starszym pokoleniem kobiet na emeryturze, jest idealne do ćwiczenia cierpliwości. Można je robić podczas oglądania telewizji, słuchania radia, w pociągu, czy aucie pod warunkiem, że jesteśmy pasażerami. Dodatkowym atutem jest możliwość stworzenia czegoś unikatowego, co może być prezentem od serca, lub oryginalnym elementem garderoby, tudzież wystroju wnętrza.
Rysowanie – również może odprężyć i pobudzić kreatywność. Gdy mamy jakiś problem, możemy postarać się go zilustrować. Twórcze działanie poszerza nasze horyzonty, powoduje, że dostrzegamy więcej możliwości, co nas automatycznie relaksuje. Do tego może być świetną zabawą z dzieckiem, mężem czy przyjaciółmi.
Dobrą zabawę dają również gry planszowe, tak zapominane ostatnimi czasy. Warto zainwestować w tradycyjne monopoly, dzięki któremu możemy wypróbować różnych technik strategii finansowych. Doda nam odprężenia i zabawy, a jednocześnie może być sposobem na wypróbowanie różnych pomysłów finansowych. Tam gramy pieniędzmi dla zabawy, nic nie tracąc. W rzeczywistości takiej możliwości nie mamy, więc warto najpierw popróbować na prowizorycznych symulatorach, które mogą dodać też adrenaliny.
Adrenalina to również dobry sposób na odprężenie i relaks. Powoduje, że doświadczamy czegoś nowego, szczególnie przy sportach ekstremalnych. Pomaga też zyskać nową perspektywę, odmładza i dodaje energii.
Warto szukać niekonwencjonalnych sposobów relaksu, chociażby dla wzbogacenia swego życia w emocje i doznania. Większość z nas pracuje w bardzo przewidywalnych miejscach, więc czas na poznawanie nowości pozostaje jedynie wówczas, gdy mamy wolne. By nie stać się człowiekiem zamkniętym w schematach i chronicznym stresie, warto próbować różnych rzeczy, których zadaniem będzie odświeżenie naszego życia i umysłu. To wpłynie na każdy aspekt składający się na nasze życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *