Jak idealnie oświetlić ogród?


Ogród / wtorek, Sierpień 18th, 2015

Ciepłe letnie wieczory zachęcają do wyjścia z domu. Nie ma ich aż tak dużo w roku, więc warto się nimi nacieszyć. Ciepły wieczór to wspaniały czas, by wybrać się na spacer po ogrodzie. Będzie z tego znacznie więcej przyjemności niż z siedzenia przed telewizorem. Najlepiej, jeśli ogród jest oświetlony. Inaczej nie jest już tak przyjemnie, przestrzeń ogrodowa nie prezentuje się zachęcająco, można też nie czuć się bezpiecznie. Tak więc o oświetlenie ogrodu warto się zatroszczyć. Nie ma jednej ogólnej recepty, jak oświetlić ogród, ponieważ będzie to zależeć od jego wielkości oraz od indywidualnych upodobań. Także aranżacja ogrodów ma tu duże znaczenie. Tym niemniej można przedstawić kilka porad ogólnych na temat tego, jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie, żeby łatwiej było uzyskać efekt zbliżony do ideału.

W pierwszej kolejności trzeba się zastanowić nad tym, gdzie wstawić lampy do ogrodu, czyli które miejsca zasługują na to, aby je oświetlić. Powinny znaleźć się one wzdłuż alejek. Potrzeba ich będzie sporo, ale jeżeli wybierze się lampy solarne, to koszt ich świecenia będzie żaden. Świecą one po wcześniejszym naładowaniu światłem słonecznym. Można je umieścić tylko w głównej alejce, można i w pobocznych, zależne będzie to od tego, jakimi chce się spacerować w nocy i jak duży ma się ogród. Kiedy tak się spaceruje, to warto, aby oświetlenie ogrodu pozwalało dojrzeć i podziwiać te miejsca, które wyróżniają się swoim pięknem. To mogą być szczególnie urokliwe kompozycje z kwiatów, krzewów i kamieni. Przy większych można dać dwie albo trzy lampy, żeby lepiej wyeksponować ich piękno. Kolejnym miejscem, w którym powinno znaleźć się oświetlenie jest altana ogrodowa. Być może przyjdzie ochota, aby sobie w niej posiedzieć wieczorem. Ogród to doskonałe miejsce na urządzanie letnich przyjęć, więc tym bardziej światło w altanie jest potrzebne. Podsumowując, lampy do ogrodu daje się tam, gdzie chce się spacerować, gdzie jest szczególnie ładnie i gdzie chce się przebywać dłuższy czas.

Następnie rozważyć należy, jaki rodzaj oświetlenia wybrać. To może być oświetlenie elektryczne. Trzeba będzie przeciągnąć kable w odpowiednie miejsca w ogrodzie. Jeżeli komuś takie oświetlenie ogrodu wydaje się zbyt kłopotliwe, to może zdecydować się na lampy świecące po naładowaniu ich wcześniej światłem słonecznym. Wziąć jednak warto pod uwagę, że lampy solarne nie dają tak mocnego światła, jak te, które działają na prąd. Czasami więc w niektóre miejsca warto kabel elektryczny podciągnąć, chyba że komuś samo takie delikatne światło w ogrodzie wystarczy. Jeśli planuje się oświetlić jedynie alejki spacerowe, to silniejszego nie trzeba. Do altanki jednak warto kabel elektryczny podciągnąć.

Rozmieszczenie lamp ogrodowych i typ ich zasilania to dwie rzeczy, jakie trzeba brać pod uwagę planując idealne oświetlenie w ogrodzie. Jest jeszcze trzecia, dopełniająca je, to wygląd lamp. Należy wybierać je z rozwagą, aby podkreślić piękno swojego ogrodu. O to piękno, a więc i o odpowiednie oświetlenie warto zadbać bez względu na jego wielkość. Jeżeli nie jest imponujących rozmiarów, to tym bardziej warto to sobie zrekompensować jego urokiem.

One Reply to “Jak idealnie oświetlić ogród?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *