Dom opieki dla seniora


Jesień życia / poniedziałek, Marzec 5th, 2018

Każde życie ma ustalony porządek i jeżeli nic go po drodze nie zakłóci to w jesieni życia, tak jak na samym jego początku, każdy wymaga opieki osób drugich.

Zasadniczo, przez pierwsze osiemnaście lat – czasem nieco krócej, czasami troszkę dłużej – dziećmi opiekują się rodzice.
Jednak nastaje czas, gdy rodzice lub już tylko jeden rodzic zapada na zdrowiu, staje się mniej samodzielny i wymaga uważniejszej opieki, obawiając się postępujących chorób decyduje się na zamieszkanie w profesjonalnym domu opieki.

Poważna i trudna decyzja

W Polsce osoby starsze oddawane są przez swoich bliskich do domów opieki tylko w skrajnych sytuacjach takich jak: długoletni wyjazd za granicę lub na drugi koniec kraju, przewlekła choroba, praca pochłaniająca większość czasu, opieka nad innym członkiem rodziny i tym podobne sytuacje.
Oddanie bliskiej osoby do domu spokojnej starości jest trudną decyzją – dlatego by mieć absolutną pewność, że był to właściwy krok, należy dokładnie zapoznać się z ofertami, bo spokojna starość to wypoczynek i rehabilitacja. Postarajmy się więc wybrać taki dom opieki, w którym prowadzone są zabiegi przez wykwalifikowanych rehabilitantów pod nadzorem lekarzy.

Opieka całodobowa

Dom opieki odpowiedni dla osób starszych powinien być przyjazny im samym i ich rodzinom. Starsze osoby mają swoje przyzwyczajenia których nie chcą zmienić, dlatego personel powinien uszanować ich zwyczaje i jeżeli nie są zbyt uciążliwe – po prostu je tolerować.

Każda osoba zasługuje na szacunek – sprawdźmy, czy personel zatrudniony w wybranym domu opieki jest miły i uprzejmy, a nastroje innych pensjonariuszy są pogodne i życzliwe.
Bardzo ważna jest opieka dla osoby leżącej, poruszającej się na wózku inwalidzkim czy o kulach. Taka osoba wymaga dużo większej uwagi – dowiedzmy się, czy ten dom opieki zatrudnia odpowiednią ilość opiekunów, oraz czy są odpowiednio przeszkoleni.

Gdy jesteśmy pewni, że wybrany wspólnie z seniorem dom opieki jest wart zaufania, przeprowadzka dla starszej osoby będzie miłą odmianą a może nawet ciekawą przygodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *